Syndrom vyhoření je téma, které je dnes poměrně častější, protože se týká více lidí než dříve. Je to stav, který zasáhne do všech oblastí našeho života a ovlivní ho negativně na dlouhou dobu. Je důležité, abychom poznali včas signály, které naše tělo a mysl vysílá. Dává nám jimi najevo, že když nezměníme životní styl, mohou přijít nepříjemné potíže.
Koho se syndrom vyhoření týká?
Syndrom vyhoření často postihuje lidi, kteří se věnují náročnému a stresujícímu zaměstnání nebo mají vysokou úroveň zodpovědnosti. Vyskytuje se i u lidí, kteří mají na sebe vysoké nároky i v jiných oblastech života než v pracovních. Tento syndrom se projevuje pocitem únavy, ztráty motivace a pocitu beznaděje, což má negativní dopad na pracovní výkon i osobní život.
Existuje několik faktorů, které mohou vést k syndromu vyhoření, jako jsou nadměrné pracovní zatížení, nedostatek podpory a uznání, nevhodné pracovní prostředí, konflikty v práci a osobních vztazích. Důležitým důvodem je i nedostatek rovnováhy mezi prací a volným časem.
Varovné příznaky
Symptomy syndromu vyhoření se mohou lišit v závislosti na jednotlivcích, ale často zahrnují pocit vyčerpání, neschopnost se soustředit, zvýšenou podrážděnost, nedostatek energie, frustraci, úzkost a ztrátu zájmu o práci nebo jiné aktivity. Klienti třeba popisují: „Už ráno je náročné. Představa, že mě čeká celý den… Není, na co bych se těšila… co mě dříve bavilo, mi najednou nic neříká…“
Nejčastější varovné příznaky:
- Chronická únava a vyčerpání
- Snížená motivace a ztráta zájmu o práci nebo aktivity, které jste dříve milovali
- Problémy se soustředěním a pamětí
- Zvýšená podrážděnost a náchylnost k emocionálním výbuchům
- Změny spánkových návyků nebo problémy se spánkem
- Zvýšené užívání alkoholu
- Cynismus a pocit zklamání z výsledků vaší práce
- Izolování se od kolegů a přátel
Kroky, které mohou pomoci syndromu vyhoření předejít
Rovnováha mezi prací a volným časem
Pro člověka je důležité, aby si udržoval rovnováhu mezi prací a volným časem. Zajistěte si dostatek odpočinku a relaxačních aktivit, které vám pomohou získat energii. Vhodný je pobyt v přírodě, procházky, meditace, jóga. Proč? Posiluje totiž odolnost vůči stresu. Klienty učím i tzv. minutové meditace, které nezaberou žádný čas a udělají velkou službu. Říkám podobným cvičením „upouštění papiňáku“ – každé snížení hladiny stresu se totiž počítá.
Změny v přístupu k práci
Zjistěte, co vás stresuje a zvažte změnu. Můžete si stanovit jasná očekávání a prioritní úkoly a rozdělit si práci do menších a snadněji dosažitelných kroků. Zvyšte počet přestávek. Možná jsou u vás v práci i nabídky programů pro prevenci syndromu vyhoření, někteří zaměstnavatelé je již cíleně nabízejí.
Změna komunikace
Komunikujte s kolegy a nadřízenými a hledejte podporu od rodiny a přátel. Podpora ostatních může být velmi důležitá pro zvládání stresových situací. Jste-li ve stresu a napětí, je to na vás poznat i v neverbální komunikací. Vysvětlíte-li, co se děje, že se cítíte unavení či frustrovaní, předejdete mnohým domněnkám a nedorozuměním, které by mohly nastat.
Pokud máte pocit, že je vaše pracovní prostředí špatné, můžete zvážit hledání nového zaměstnání nebo se pokusit najít řešení problémů s nadřízenými.
Sebeláska
Mám-li sám sebe rád, jsem-li sám pro sebe důležitý, pomůže k tomu včas se zastavit a ubrat plyn. Podívat se na svůj styl života a své tempo, je-li opravdu takové, abych ho vydržel. Stravuji se dobře? Spím dostatečně, pečuji o své tělo, odpočívám?
Často se setkávám u klientů s takovým vnitřním velkým tlakem, říkáme tomu „mus“ – prostě musím to udělat, musím to stihnout, musím to dokázat. Je to tlak téměř nesnesitelný. Moje otázka je: “ A komu to musíte dokázat?“ Zajímavé je, že v řadě případů zjistíme, že je to jeden z rodičů. Někdy již není ani naživu, ale v dětství či mládí klienta podceňoval a kritizoval a ten nyní chce onomu rodiči dokázat, že se mýlil. I uvědomění si toho, že nechci, aby mi dál řídil život, vede k velké úlevě a vnitřnímu osvobození.
Možné důsledky syndromu vyhoření
Berte varovné příznaky vážně a pokuste se je řešit co nejdříve. Pokud na ně nedbáte a nedokážete se vyrovnat se stresovými situacemi, může dojít k propuknutí syndromu vyhoření.
Některé z možných důsledků jsou:
- Fyzické symptomy – bolesti hlavy, žaludeční potíže, problémy s trávením, vysoký krevní tlak.
- Psychické symptomy – deprese, úzkost, nespavost.
- Zhoršení mezilidských vztahů, izolace.
- Nadměrné užívání návykových látek.
- Snížení sebevědomí a sebeúcty.
- Ztráta motivace a zájmu.
Hledejte pomoc a podporu
Pokud si myslíte, že byste syndromem vyhoření mohli trpět, vyhledejte pomoc a podporu, nejlépe od odborníka. Existuje řada terapeutických technik, budou ale společně zahrnovat 3 hlavní oblasti: změnu životního stylu, terapii nebo konzultace s lékařem a někdy i nasazení psychofarmak.
Terapie napomůže identifikovat faktory, které vedou k vašemu stresu. Naučíte se lépe zvládat stresové situace a řešit problémy. Meditace a jóga jsou další účinné techniky, které mohou pomoci při snižování úrovně stresu a úzkosti.
Změna životního stylu, jako jsou zdravá strava, dostatek spánku a relaxace, také pomůže snížit stres a zlepšit celkové zdraví. Pravidelné cvičení zlepší fyzickou kondici a zvýší hladinu endorfinů. Pro uvolnění napětí je vhodná i terapeutická masáž.
V některých případech může být léčba syndromu vyhoření po konzultaci s lékařem doplněna léky – antidepresivy či anxiolytiky.
Ze syndromu vyhoření se lze zotavit, může to však trvat nějaký čas a je třeba mít trpělivost a vůli vše zvládnout.
Více si můžete poslechnout v mém podcastu.