Možná to znáte – jste na pracovní poradě, probíhá diskuze, vy jste přesvědčeni, že máte výborné řešení, ale….mlčíte. Promluvit před tolika lidmi? Všichni na mne budou koukat. Co když se ztrapním? Zase zčervenám ve tváři jako minule, začnu se potit, nebudu mluvit souvisle. Budou si všímat, jak vypadám. Ne, opět budu mlčet, to je jistější.
Po skončení porady jste na sebe naštvaní a říkáte si, že příště už určitě promluvíte . Mrzí vás to, situaci si ještě večer promítáte v hlavě. Jenže příště se situace opakuje. Poznáváte se? Přejete si mluvit a jednat stejně přirozeně a nenuceně jako váš kolega, (šéf, kamarád,…) a říkáte si, jaký to je dar, být sebevědomý, takto si věřit. Dobrá zpráva je, že se to můžete naučit i vy, že i vy můžete být v podobných situacích a sociálních interakcích uvolněný,
Co je zdravé sebevědomí
Sebevědomí je složka naší osobnosti. Značí to, jak si člověk uvědomuje své možnosti, svoje schopnosti, svoje rezervy. Věří ve svou schopnost obstát v životě. Součástí je i sebedůvěra, tedy kladný postoj k sobě samému. Mám rád sám sebe a sám sebe si vážím. Svoje schopnosti posuzuji reálně.
Člověk si přiměřeně věří, že zvládne nastalé situace, dokáže si poradit se svými náladami.
Platí zde známé: “ Před nikým se neponižuj, nad nikým se nepovyšuj” aneb chovám se k ostatním s respektem a očekávám respekt k sobě.
Mám odvahu pustit se do svých plánů. Možná mám i trochu strach, ale ten dokážu překonat. Vím, že právě zdolávání překážek, schopnost pustit se do nových nápadů, mě v životě posouvá. Tedy – buduje mé sebevědomí, moji důvěru v sebe, ve své schopnosti.
Kde se bere sebevědomí?
Odpověď na tuto otázku je třeba hledat v dětství. První zprávy o světě, o nás samých, nám dává naše rodina.
V rodině, kde berou dítě takové, jaké je a dovolí mu naplno využívat jeho schopnosti, kde dávají najevo lásku a dítě vnímá, že je důležité, podporují jeho samostatnost a dítě plní úkoly přiměřené jeho schopnostem, tam, kde respektují navzájem svoje názory je velmi pravděpodobné, že z dítěte vyroste zdravě sebevědomý jedinec.
Ne všichni ale máme takovéto základy. Co s tím? Jak na to?
Důležité kroky pro zvýšení sebevědomí
To, v jakém prostředí se pohybujeme a s jakými lidmi trávíme svůj čas,, nás a naše sebevědomí velice ovlivňuje. Přemýšlejte, s jakými lidmi je vám příjemně, či naopak, jak se cítíte v jejich přítomnosti. Zda vás kritizují či naopak vnímáte podporu a povzbuzení. Můžete také zapátrat, jak to ti kritici s vámi myslí. Chce mi ten člověk pomoci a proto mi to říká? Nebo z něj mluví jen jeho ego, chce něco získat nebo mi chce dokonce uškodit? Pak je zřejmé, s kým máte trávit váš čas.
Uvědomte si, co už jste v životě dokázali. Že si nemůžete vzpomenout? Nic “velkého” to nebylo? Dopřejte si dostatek času, klidně vemte papír a tužku a začněte psát. Možná vám to bude chvilku trvat . Proč? Jsme od mala učeni vnímat především nedostatky, poukazovat na to, co se nepovedlo, co není dokonalé, co je třeba zlepšit,…doplňte sami. Všeobecně málo chválíme. Vždyť to přece “ mohlo být lepší.” Věřte, nemohlo. V danou chvíli jsme to udělali nejlépe, jak jsme mohli. Změňme tedy tento pohled. Pochvalte se. Každý den je důvod se za něco ocenit. A nemusí to být jen ty zmiňované “velké” věci. Život se přeci skládá z drobných situací.
Naše sebevědomí je především tvořeno tím, jak o sobě smýšlíme my sami, nejen naše okolí.
Jak o sobě přemýšlím? Jak sám k sobě mluvím? Přijměte sami sebe. Buďte k sobě laskaví a tolerantní. Vezměte za své i vaše vnitřní strachy a obavy. Projdete-li procesem jejich akceptace, přestanou se vám zdát tak velké, zásadní, můžete se na ně podívat s odstupem. Zmenšit, upravit či se jich zbavit.
TIP: Naučte se praktická cvičení, která vám pomohou zvýšit sebevědomí. Cvičit je můžete doma a nezaberou vám víc, jak 5 minut. Najdete je v našem podcastu s názvem Pracujte na svém sebevědomí 💪🏼 (E03).
Změň příběh, jaký o sobě vyprávíš
Hlavní zdroj našeho sebevědomí je v nás samých. V okamžiku, kdy jsme získali schopnost přijmout sami sebe se všemi svými nedostatky, obavami, nemáme strach ze svých myšlenek , získali jsme ten nejdůležitější zdroj sebevědomí a sebedůvěry. Stav, kdy jsme vyrovnaní sami se sebou.
To je stavební kámen klidného, spokojeného života.
Že ke zvýšení sebevědomí nevede rychlá cesta? Opravdu ne. Ale o tom, jak dlouhé bude její trvání, rozhodujete jen vy sami. Vaše trpělivost, vaše důslednost.
A kdy je nejlepší začít? Co třeba právě teď?