Manipulace v rodině a dovolená? Je léto a nastává čas dovolených. Ve svém okolí slýcháme, kam letos naši přátelé či kolegové pojedou a jak se na dovolenkově strávený čas těší. Přizvukujeme, kýváme souhlasně hlavou a říkáme, už aby to bylo, také počítáme dny. Jen se nahlas bojíme přiznat, že dny počítáme se strachem z toho, jak se dovolená blíží, s kým a jak ji budeme trávit a jak ten stres vůbec zvládneme. Zdá se vám to těžko uvěřitelné? Pak buďte rádi, že patříte mezi ty šťastnější. Poznáváte-li se v popsaných pocitech, je to důvod k zamyšlení.
Máte obavy z dovolené?
O manipulaci v rodině jsme si již řekli. Má více podob. Od vysloveně otevřených po rádoby skryté, od agresivních projevů po projevy zdánlivě nevinn mířící na naše “dobro”, city, obětavost.
Pro mnohé lidi se stává nastávající dovolená noční můrou. Mají ve svém okolí obratného manipulátora, kterému je pro ně těžké odporovat. Vědí, kam by rádi jeli či naopak zůstali v klidu doma. Vědí, s kým by rádi jeli a koho by naopak nechali alespoň po dobu dovolené mimo svůj prostor. Každý rok sami sobě slibují, že příště to bude jinak. Rok uběhl a opět je vše při starém.
Manipulace v rodině a dovolená
Příběh první – Jan – dovolená jako noční můra
Říkejme mu Jan. Je ženatý, má malého syna. Pracovně se mu daří, vydělává nadstandartně. Soustředí se na práci, běžný chod domácnosti přenechává na manželce. Většina rozhodnutí je na ní. V létě chce Jan užít společný čas s manželkou a dítětem, jezdí s rodinou k moři. Rád by více cestoval, ale až syn povyroste.
Manželce ovdověla matka, nevlastní otec zemřel. Manželka přijde za Janem s návrhem, že pro tentokrát by mohla jet na dovolenou maminka s nimi, aby se necítila tak osamělá. Jan souhlasí, připadá mu takový návrh těžké odmítnout. Představoval by si volný čas strávený jinak, ale uznává mimořádnost situace.
Další rok se však plán opakuje. Ovšem bez manželčiných otázek předem, naopak s maminčiným přáním na lepší polohu hotelu.
Neustálá přítomnost maminky
Maminka se na mladou rodinu upne. Veškeré volné dny a dovolené si přeje trávit s nimi. Má nějaké přátelé, ti ji zpočátku nabízejí společně strávený čas, ona však nabídky odmítá. Cítí se prý nejlíp ve společnosti dcery a vnuka.
Ten roste, Jan si přeje trávit dovolené jinak, zvláště ty delší letní. Vždy mu však manželka velmi rázně řekne, že musí brát ohled na maminku. Moře jí zdravotně dělá dobře, potřebuje to a navíc nemá s kým by jela, ani to sama nezaplatí, tak proč je on tak bezohledný. Copak je tak těžké to pochopit?
Jan je navyklý nechávat manželku rozhodovat. Do konfliktu s ní jde sice nerad, ale kvůli dovolené je schopen to udělat. Manželka je ovšem zvyklá na to, být “poslušná” dcera. Do otevřeného konfliktu s matkou nejde. Ví, že v okamžiku kdy jen naznačí nesouhlas, začne ji matka značně citově vydírat. Jak je nevděčná, sobecká, ona se pro ni v životě obětovala a ona se jí takto odvděčuje. Obvolá i známé a příbuzné, aby si postěžovala. Toto dcera neunáší a raději rezignuje. Raději volí konflikt s manželem než s matkou.
Pro Jana se manipulace a dovolené stávají utrpením, neví však, jak situaci řešit.
Manipulace ze strany bývalé manželky
Příběh druhý – Marie – záměrně narušování nového vztahu
Marie, 35 let, se seznámila s Otou. Ten v té době prožíval zdlouhavé rozvodové řízení. Marie se těšila na společný život, plánovala v blízké budoucnosti narození jejich společného dítěte. Viděla na Otovi, jaký je milující otec, o své dvě děti z předchozího manželství se intenzivně zajímal. Cítil se vůči nim stále provinile, že jim s bývalou ženou nedokázali udržet domov.
Ota míval své děti alespoň každý druhý týden na pět dní, mezitím se s nimi mohl vidět minimálně ještě další dvě odpoledne.
Marie byla připravena přijmout děti do svého života, věnovat jim lásku a čas. Děti však byly podle jejího názoru na svůj věk dost nesamostatné, stále zvyklé na to, že jim veškeré potřebné věci, ať již do školy, na kroužky, svačiny, připravují rodiče. Volný čas? Rodiče, udělejte program, jinak se unudíme. Pokud po nich chtěla Marie trochu s něčím pomoci, hned si děti stěžovaly. Příprava jídla, pokud byly děti u nich doma, se pro ni stala značně stresující.
Co však začalo být nejvíce zatěžujícím, byla Otova bývalá manželka. Volala Otovi skoro každý den. Většinou s nějakým “problémem” – co se stalo u dětí ve škole, že má dítě zvýšenou teplotu, nachlazení nebo ona potřebuje nějakou pomoc doma, např. vyměnit žárovku, něco přišroubovat, opravit kapající kohoutek. Je na všechno tak sama. Přímo zaklínadlem byly důvody, že to něčím omezuje děti.
Narušování soukromí
Díky dětem i častému kontaktu znala Otovy plány. Často se stávalo, že se plánovaný společný večer Marie a Oty místo návštěvy kina či dobré večeře změnil v jeho náhlý odjezd k bývalé ženě a dětem. Ota nevěděl, jak nastalé situace řešit. Ženu omlouval, že si sama neví s dětmi rady a není tak organizačně schopná a flexibilní jako Marie.
Marie dala Otovi jako dárek romantický víkend ve wellness hotelu. Velmi se těšila na společné klidné chvíle. První den probíhal dle představ. Pak však zazvonil telefon – a Ota již měl myšlenky pouze na problém svých dětí ve sportovním kroužku.
Následovala další hádka Marie a Oty, ukončená požadavkem Marie, aby se změnily zásahy bývalé manželky do jejich soukromí.
Ota opět slíbil, že si s bývalou ženou promluví. Když se k rozhovoru konečně odhodlal, bývalá žena se rozplakala. Má v poslední době, dle jejího názoru, depresi, k lékaři ale nepůjde, musí to zvládnout sama.
Ota s Marií plánovali společný týdenní pobyt na horách, jen ve dvou, aby měli čas na sebe. Dlouho dopředu zarezervovali termín i hotel. Den před odjezdem bývalá žena Otovi zavolala, že si musí vzít děti s sebou. Není jí dobře a kdyby se její stav zhoršil, co by si počala?
Ota není schopen dohodnout s bývalou ženou pravidla a jejich dodržování ohledně péče o děti. Doma se s Marií čím dál častěji hádají. V tuto chvíli Marie zvažuje, zda ze vztahu odejít. Rozhodla se navštívit odborníka a poradit se, jak nastalou situaci řešit.
Jak na manipulativní jednání třetí osoby
Co oba příběhy spojuje? Manipulativní jednání třetí osoby. Do partnerského vztahu je zasahováno další osobou, kterou jeden z partnerů do vztahu přivedl. Je to jemu blízký člověk a je možné, že si ani nebyl vědom, že manipulaci podléhá. Možná si to ani nyní není ochoten přiznat.
Co by však pro něj mělo být příznakem a varováním, že jeho současný partner ve vztahu strádá. Cítí se upozaděný, jeho potřeby nejsou naplňovány.
V rovnovážném vztahu dvou lidí by mělo platit, že pokud jeden z partnerů cítí, že je vystavován situacím, které mu nejsou příjemné a má pocit, že je pod tlakem , je na místě si o tom s druhým partnerem promluvit. V klidu vysvětlit svoje pocity, svůj pohled na situaci. Domluvit se na postupu, na prioritách našeho vztahu, co je pro každého z nás akceptovatelné a co už není.
Je možné, že ten z partnerů, který žil před tím delší dobu s manipulátorem , bude mít snížené sebevědomí, bude trpět pocity viny. Zde je na místě se obrátit o pomoc k odborníkům, např. ke vztahovému poradci, kouči či psychologovi.
Mějte na paměti, že je lepší začít řešit problémy co nejdříve. Máte-li svůj příběh, budu ráda, když se se mnou o něj podělíte.